Urządzanie wnętrz wiąże się nie tylko z koniecznością doboru odpowiednich sprzętów, które będą spełniać swoje zadanie i zapewniać komfort. To również potrzeba zdecydowania o kolorystyce wnętrza zarówno w odniesieniu do ścian, jak i detali dekoracyjnych czy samych sprzętów. O tym, że kolory wpływają na nasz nastrój i decydują o odbiorze wizualnym pomieszczenia wie każdy dekorator, dlatego urządzanie sypialni, salonu czy kuchni nie bywa przypadkowe, a wiąże się z różnymi cechami barw i ich dopasowaniem do konkretnego miejsca. Osoby, które samodzielnie tworzą wystrój swojego mieszkania lub firmy powinny wcześniej zapoznać się z tymi cechami, aby w przyszłości nie ponosić konsekwencji niewłaściwie dopasowanej kolorystyki.
Jak dobierać kolory do wnętrza
Kolory spokojne. Jedną z najważniejszych cech, jakie posiada kolor jest zdolność jego oddziaływania na samopoczucie człowieka. Ta cecha została wykorzystana w medycynie naturalnej i stanowi podstawę chromoterapii, co może być z pewnością solidnym dowodem na to, że barwami można leczyć i kształtować nasze zachowania. Ponieważ jedne kolory uspokajają, a inne pobudzają ważne jest ich dopasowanie do wnętrz o konkretnym przeznaczeniu. Pomieszczenia służące wypoczynkowi, jak sypialnie czy pokoje do czytania wymagają barw subtelnych, relaksujących. Do takich zalicza się przede wszystkim zieleń, będąca kolorem spokoju i równowagi, a także uspokajający niebieski czy też wpływający uspokajająco na układ nerwowy fiolet. Ten ostatni, jako kolor sprzedający też skupieniu i przypisywany intelektualistom to barwa idealna do gabinetów i innych miejsc pracy. Warto też wspomnieć o ciepłym, spokojnym brązie, który jest kolorem bezpiecznym, pozwalającym tworzyć przytulny nastrój.
Kolory dynamiczne
Przeciwieństwem tych wyciszających, stonowanych barw są czerwienie, pomarańcze i żółcie, będące kolorami gorącymi, dynamicznymi i pobudzającymi emocjonalnie. Każda z tych barw wyróżnia się nieco innym poziomem oddziaływania na psychikę. Czerwień bywa najbardziej agresywna, a w dużym natężeniu może nawet drażnić i przyprawiać o bóle głowy. Kolor pomarańczowy to wiele różnych odcieni świetnie komponujących się łagodzącym efekt błękitem w stylizacjach śródziemnomorskich lub ze słoneczną żółcią, rozgrzewającą wnętrze. Z uwagi na swoją dynamikę barwy nie powinny one pojawiać się we wnętrzach w dużym natężeniu, jednak, jeśli już są wykorzystywane, to idealnym miejscem dla nich bywa jadalnia i kuchnia oraz salon. Kolory te świetnie sprawdzą się w domach osób o bardzo spokojnym charakterze, wyciszonych z natury, a także tam, gdzie potrzebne bywa stymulowanie apetytu. Na pograniczu barw dynamicznych i spokojnych znajduje się jeszcze kolor różowy, który zależnie od odcieni i sąsiedztwa może być wyciszający lub pobudzający. To idealny towarzysz fioletów, zieleni, żółtego i czerwieni.
Kolory neutralne
Poza barwami spokojnymi i dynamicznymi we wnętrzach wykorzystuje się także kolory neutralne, czyli czerń i biel. Te dwie barwy są nie tylko doskonałe do zestawiania z każdym innym kolorem, ale też świetnie pasują do siebie nawzajem, tworząc ciekawe i bardzo nowoczesne zestawienie. Biel jest kolorem idealnym do tworzenia tła dla barwnego wystroju czy dekoracji ściennych. Jest też skromna, minimalistyczna i uniwersalna, a więc idealnie sprawdza się w oficjalnych wnętrzach, w salonach wystawowych i sklepach, czyli wszędzie tam, gdzie najważniejszy jest wyeksponowany towar. Kolor czarny podkreśla barwy sąsiadujące, a sam w sobie jest szlachetny i elegancki. Z drugiej strony, jako ciemny i smutny wymaga odpowiedniego, ożywiającego towarzystwa. Do barw neutralnych zalicza się także kolor szary, doskonale sprawdzający się w stylizacjach z dodatkiem chromowanego metalu, szkła czy białej cerami. Z tego powodu jest to idealny odcień do łazienek.