Your Cart
Wiosenne porządki! Odmień wnętrze i złap 30% rabatu z kodem: WIOSNA
Podaj w koszyku kod: WIOSNA
-30%
dekoracje z kwiatkami

Jak udekorować pokój w stylu retro?

Styl retro (oraz pokrewny mu styl vintage) od kilku już lat święci triumfy, jako jeden z popularniejszych pomysłów na wystrój dzisiejszych wnętrz. Ewolucja, jaka się dokonała – i wciąż jeszcze dokonuje – w aranżacjach sprawia, że dekoratorzy i właściciele mieszkań poszukują nowych pomysłów, dzięki którym wnętrza będą niepowtarzalne i wyjątkowe. W przeciwieństwie do ścisłe narzuconych reguł, jakim rządzą się stylizacje prowansalskie, skandynawskie, rustykalne i wiele innych wnętrza w klimacie retro stwarzają wręcz nieograniczone możliwości w komponowaniu wystroju, dekoracji i obowiązujących w tych zestawieniach kolorów. Popularność stylu retro ma też nieco inne podłoże. W czasach ciągłej pogoni za pracą, dochodami, wykształceniem i majątkiem często mamy po prostu dość, a zmęczeni tęsknimy za przytulnym salonikiem babci, w którym życie płynie leniwie w otoczeniu aromatu waniliowych ciastek i dobrej herbaty. Tworząc swoje własne stylizacje powracamy do przeszłości, jeśli nie realnie, to poprzez meble i dekoracje.

retro dekoracje ścian

Fototapety tracące myszką

Jedną z popularnych dekoracji, które w bardzo wyraźny sposób nawiązują do przeszłości są fototapety. Tapetowanie, a właściwie oklejanie ścian znane jest od stuleci, z tym, że dawniej były to zazwyczaj materiały tekstylne, piękne tkaniny w tłoczone lub drukowane wzory, które całkowicie pokrywały ściany, a często też drzwi pomieszczeń. Cofając się do czasów przedwojennych na starych fotografiach można jeszcze zobaczyć dekoracje papierowe, zazwyczaj pokryte równomiernym, powtarzalnym wzorem. Typowym motywem były wówczas róże, szczególnie doceniane w kobiecych salonikach, buduarach i sypialniach. Męskie pokoje i salony dekorowano też motywami ornamentowymi, często w stonowanych kolorach beżu, brązu, kremowego czy ecru. Odtworzenie takiego klimatu jest bardzo proste dzięki wykorzystaniu w dzisiejszej aranżacji jednej z fototapet z motywem różanym lub ornamentowym. Równie ciekawie będą wyglądać inne powtarzalne wzorki, jak kropki, linie czy ornamenty.

obrazy z roślinami

Obrazy z stylu retro

Innym sposobem na podkreślenie klimatu dawnych wnętrz jest wykorzystanie odpowiedniego obrazu. Oczywiście kompozycja tylko wtedy sprawdzi się w stylizacji, jeśli będzie uzupełnieniem wyposażenia w stylu retro, bowiem nawet najbardziej stylowy obraz w nowoczesnym wnętrzu po prostu zginie, przytłoczony tą nowoczesnością. Obrazy w zasadzie nie lubią wzorzystego tła, ale można pokusić się o zestawienie jednolitej w kolorze, dekorowanej tłoczonym ornamentem fototapety z obrazem o wyrazistych kolorach i przyciągającej uwagę kompozycji. Wśród obrazów retro najbardziej wyraziste są te ze starymi mapami na pożółkłym tle, kompozycjami kwiatowymi, z zegarami, samochodami i innymi przedmiotami, które funkcjonowały ponad pół wieku wstecz. Do kompozycji retro można też zaliczyć wiele plakatów, które już z racji swoich pięciu minut w okresie powojennym stanowią nawiązanie do przeszłości.

jakie dekoracje na ściany do francuskiego salonu

Gwiazdy z przeszłości na ścianach

Motywami, które bardzo wyraźnie nawiązują do stylizacji retro są znane postacie aktorów i celebrytów, rozpoznawalne z uwagi na charakterystyczne ubrane, fryzurę czy postawę. Przykłady takich kompozycji można znaleźć na stronie https://dekochatka.pl/czas-na-retro/. Do takich postaci zalicza się na przykład Marylin Monroe, będąca popularnym motywem współczesnych dekoracji. Rozpoznawalny jest też wielki Charlie Chaplin oraz znana aktorka – Audrey Hepburn. Postacie te pojawiają się we wnętrzach jako motyw malowany za pomocą szablonu, kolorowa naklejka lub temat obrazu ściennego. Ciekawy efekt można również osiągnąć wybierając motywy komiksowe, albo popularne w połowie ubiegłego wieku pin up girls – roznegliżowane dziewczyny w zalotnych pozach.

Szukasz dekoracji do salonu? Sprawdź ofertę w naszych sklepach:

Darmowa dostawa

dla zamówień powyżej 500 zł

Darmowe próbki materiałów

Sprawdź fakturę, grubość i nasycenie koloru

Polska firma

Polskie produkty, polska gwarancja

100% personalizacji

Każdy produkt dopasujemy wymiarem i kolorem