Your Cart
🌞🛠️ Letni remont zyska nowy wymiar z naszą promocją -33%! Użyj kodu LATO33 i odmień swoje ściany! 🎨🏡
podaj w koszyku kod: lato33
-33%
obrazy z chatą

Jak udekorować kuchnię w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny cieszy się sporą popularnością, a obok prowansalskiego i skandynawskiego jest jednym z częściej wybieranych przez osoby poszukujące pomysłów na wnętrza w domowym, rodzinnym klimacie. Wszystkie trzy wymienione style odnoszą się do charakteru prostych wiejskich domów z tym, że każdy z nich ulokowany jest w innym rejonie kontynentu i w nieco odmiennych realiach. Podczas gdy wnętrza skandynawskie wyróżniają się bielą i surowością drewna, a styl prowansalski aspiruje do bardziej szlachetnego aranżacje rustykalne są najbardziej kolorowe, przyjemne w odbiorze i ciepłe, a zarazem najbliższe naszym sercom z uwagi na to, że pomysł zaczerpnięto z rodzimego podwórka.

tapety ludowe tapety z folkiem

Regionalne motywy ludowe

Kuchnia rustykalna przenosi nas na wieś, którą wielu z nas wciosz jeszcze pamięta z czasów dzieciństwa, dlatego motywami, które najczęściej pojawiają się w takim wystroju są te nawiązujące do kultury ludowej. Wiele zależy też od regionu, w jakim mieszkamy lub też, jaki budzi w nas najbardziej pozytywne emocje. Sztuka ludowa jest regionalna, a każda jej odmiana wyróżnia się innymi kolorami i motywami. Wśród dekoracji do kuchni rustykalnej najbardziej odpowiednie będą fototapety i obrazy z motywami zaczerpniętymi wprost z ludowych wycinanek, haftów i malowideł, jakimi dawniej dekorowano drewniane meble, skrzynie na odzież czy okiennice domów. Motywy te są zazwyczaj kolorowe, dlatego wprowadza do kuchni rustykalnej wiele ożywienia i będą doskonałym tłem dla kremowych kredensów czy półek z glinianą ceramiką.

obrazy z roślinami ozdoby z krajobrazem

Wiejskie krajobrazy

Kuchnia rustykalna może też zyskać na swoim charakterze dzięki wszelkiego typu kompozycjom z wiejskimi pejzażami. Nic tak bardzo nie odzwierciedla prostego rustykalnego klimatu, jak bielona chata kryta słomianą strzechą, otoczona płotem, za którym rosną kolorowe malwy i złote słoneczniki. Wśród wiejskich pejzaży nie może zabraknąć też ukwieconych łąk z dominującymi na nich czerwonymi makami i białymi rumiankami. Typowy dla wiejskich pejzaży obraz to droga na miedzy z samotną gruszą, a w nowocześniejszych wersjach – wąska asfaltówka otoczona szpalerem drzew. Obrazy z takimi pejzażami, które można znaleźć w kolekcji na https://dekochatka.pl/rustykalne-kompozycje/, zawieszone na kuchennej ścianie doskonale podkreślą specyficzny klimat wiejskiego domu.

okleina do kuchni lawenda ozdoby z roslinami

Siermiężność i bliskość natury

Rustykalna kuchnia i w ogóle rustykalny dom wyróżnia się prostotą i brakiem wyszukanych dekoracji. Osoby pamiętające jeszcze czasy, kiedy przedmieścia dzisiejszych wielkich miast zajmowały domki z ogrodem i pola, na których uprawiało się ziemniaki lub pszenicę wiedzą doskonale, że najpiękniejszymi miejscami były ustawione na podwórku stoły z surowego drewna i studnia na korbę, w której chłodziło się mleko lub kompot na niedzielny obiad. Od zewnętrznego świata oddzielał to miejsce prosty drewniany płot, często z łuszczącą się farbą. Takie motywy idealnie opisują kuchnię rustykalną, a tekstura z prostych desek, wzbogacona suszonymi ziołami czy malowanym motywem roślinnym to doskonały temat na tapetę lub obraz do kuchni.

Szukasz dekoracji do kuchni? Sprawdź ofertę w naszych sklepach:

Darmowa dostawa

dla zamówień powyżej 500 zł

Darmowe próbki materiałów

Sprawdź fakturę, grubość i nasycenie koloru

Polska firma

Polskie produkty, polska gwarancja

100% personalizacji

Każdy produkt dopasujemy wymiarem i kolorem