Your Cart
ozdoby z ludźmi

Jak ozdobić pustą ścianę?

Nowe mieszkanie lub wnętrze po generalnym remoncie zazwyczaj całkowicie zmienia swój wizerunek. Kiedy wymienimy meble, wstawiając te dopiero kupione w sklepie, kiedy dodamy drobne detale takie, jak ozdobne poduszki, narzuty czy dekoracje okna pozostaje nam jeszcze jeden nierozwiązany problem, jakim jest duża i pusta ściana. W drugiej połowie ubiegłego wieku standardowym wyposażeniem dużego pokoju, jak się go wówczas nazywało – był regał „Kowalski”, który całkowicie wypełniał wnętrze pozostawiając miejsce na kanapę, niewielki stolik i miejsce na telewizor. Puste przestrzenie pojawiały się sporadycznie, bo mieszkania były niewielkie, a miejsce w nich wykorzystane do maksimum, a jeśli pojawił się wolny kącik, pojawiał się na nim klasyczny pejzażowy obrazek lub trochę zieleni.

Jak ozdobić pustą ścianę

Dziś duże mieszkania i mała liczba zajmujących je osób to wiele możliwości, ale też problem z dekorowaniem wielkich i pustych ścian. Takie kłopoty mają zarówno zwolennicy aranżacji w stylu minimalistycznym, jak i właściciele loftów czy domów jednorodzinnych z pokaźnym salonem w centrum. Puste ściany są również problematycznym miejscem w mniejszych pomieszczeniach zwłaszcza, że coraz rzadziej wstawia się do nich wysokie meble, a zabudowa ogranicza się do niskich szafek i mebli wypoczynkowych. W takich sytuacjach warto sięgnąć po…

 

…kilka ciekawych pomysłów, jeśli chodzi o ozdabianie ścian….. 

Zobacz podobne dekoracje na stronie naszego sklepu 

 

  1. Fototapety i okleiny ścienne

Jednym z pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni jest wykorzystanie dużego obrazu, jakim jest fototapeta. Nie chodzi tu jedynie o umieszczenie jej na całej ścianie, bowiem przestrzeń i tak pozostanie jednolita i monotonna zwłaszcza, jeśli wzór dekoracji będzie mało urozmaicony i w stonowanych kolorach. Ciekawym rozwiązaniem bywa zaaranżowanie dekoracji na podobieństwo obrazu, czyli fototapety umieszczonej w ramie lub niewielkiej wnęce ściennej, albo wyznaczenie dla niej określonej strefy, w której zaistnieje, jako ciekawe dopełnienie wnętrza, a nie zdominuje go. Duże znaczenie ma tu wybór motywu, który ma cechy typowe dla obrazów, a więc panoramy, kompozycji leśnej, architektury czy martwej natury.

sarenka na tapecie

  1. Grafiki ścienne

O grafikach można mówić w bardzo szerokim zakresie, bowiem ciekawym wypełnieniem pustej ściany będzie zarówno gotowy plakat w ramie, jak i motyw samodzielnie namalowany bezpośrednio na ścianie. Osoby posiadające nieco inwencji mogą pokusić się o wykonanie rysunku pasującego stylem do kompozycji wnętrza, niekoniecznie dobrze widocznego, bo świetnie urozmaici powierzchnię również motyw zaledwie o kilka tonów ciemniejszy od tła. Na bardzo dużych powierzchniach świetnie prezentują się całe galerie grafik, zarówno te w formie plakatów, jak i oprawione kawałki fototapet w podobnej tonacji kolorystycznej, ale różniące się wielkością, wzorem czy proporcjami. Im bardziej urozmaicona kolekcja tym ciekawsza.

plakat do minimalistycznego wnętrza

  1. Naklejki klasyczne i funkcjonalne

Kolejny pomysł na ciekawą pustą ścianę to naklejki, albo wzory malowane za pomocą szablonów. Ich atutem jest przede wszystkim możliwość dowolnego rozmieszczenia na powierzchni oraz oczywiście dopasowanie kolorystyczne do wystroju wnętrza. Naklejki są bardzo funkcjonalne, bo pozwalają na tworzenie większych kompozycji, jak chociażby układ roślin w piękną łąkę, duże drzewo i pojedyncze ptaki czy owady w jego otoczeniu, albo modny w ostatnich latach motyw dmuchawca, którego parasolki wypełnią każde puste miejsce. Modne naklejki to również samoprzylepne zegary, wieszaki czy drzewa genealogiczne.

szaclon z sentecnjami

  1. Ciekawy pomysł na zdjęcia

Zdjęcia są chyba najbardziej oczywistym elementem dekoracji ścian, bowiem pojawiają się na nich od pokoleń, zarówno, jako pamiątka, jak i w formie ciekawej, dekoracyjnej kompozycji. Do wyboru są fantazyjne połączenia ramek z naklejkami, dzięki czemu powstają fantazyjne galerie fotografii trzymanych przez ptaki lub unoszonych przez parasoli dmuchawców. Galeria zdjęć może też wypełniać całą ścianę od podłogi po sufit i od narożnika po narożnik – w formie luźnej kompozycji, lub usytuowanych miejsce przy miejscu na całej powierzchni. Jeśli ktoś nie chce dziurawić ścian może umieścić na nich półkę, która będzie miejscem idealnym do ustawienia ramek.

rama w kształcie dmuchawca

  1. Lustra i tkaniny

Ozdobą ściany może być wszystko, co kryje w sobie kolory, piękne wzory czy też określony układ kompozycyjny, wyróżniający się wysokim poziomem estetyki. oczywiście trzeba też pamiętać o zgodności kolorystycznej, ale jeśli przykładowo wnętrze urządzane bywa w stylu prowansalskim, shabby chic czy glamur doskonałym dopełnieniem może być lustro w pięknej, drewnianej oprawie. Idealną dekoracją ścienną są tkaniny – zarówno te specjalnie dobrane, o pięknych kolorach, jak i wykonane z tego samego materiału, co narzuta kanapy lub zasłony. Jednym z pomysłów są też obrazy wykonywane z osobistych zdjęć. Ogromne powiększenie dziecka, fotografii z wakacji czy rodzinnej uroczystości, albo po prostu piękna artystyczna fotografia w rozmiarze XXXL będzie niebanalnym, przyciągającym uwagę elementem wystroju.

Jak ozdobić pustą ścianę - okleina ścienne

Darmowa dostawa

dla zamówień powyżej 500 zł

Polska firma

Polskie produkty, polska gwarancja

100% personalizacji

Każdy produkt dopasujemy wymiarem i kolorem