Your Cart
🌞🛠️ Letni remont zyska nowy wymiar z naszą promocją -33%! Użyj kodu LATO33 i odmień swoje ściany! 🎨🏡
podaj w koszyku kod: lato33
-33%
jakie napisy na plakatch

Jak ozdobić kuchnię w stylu prowansalskim?

Czar dawnej Prowansji zauroczył dziś wielu zwolenników rodzinnego klimatu domów i być może właśnie dlatego jest to popularny styl aranżacji wnętrz, wykorzystywany zarówno w pokojach, jak i w kuchniach. Poszukiwane korzeni, sięganie po wspomnienia z dzieciństwa i tęsknota za domem z prawdziwego zdarzenia sprawiają, że w dziedzinie meblarstwa i dekoracji wnętrz rozwinęła się szeroka specjalizacja. Dzięki niej wiele sklepów oferuje prawdziwe arcydzieła w stylu, jakiemu do dziś jeszcze hołdują wiejskie domy w małych prowansalskich miasteczkach. Szczególnie wyróżniają się kuchnie, które od lat skupiają życie rodzinne wokół wielkiego kaflowego pieca. Tam, gdzie stylowe meble i gdzie klimat wiejskiego domu sprzed wieku, konieczne są też odpowiednie dekoracje.

ozdoby z roslinami

Styl blisko natury

Styl prowansalski, jaki obecnie jest popularny w aranżowaniu kuchennych wnętrz został zaczerpnięty z wzornictwa wiejskiego i małomiasteczkowego, dlatego jego specyficzną cechą jest bardzo silny związek z naturą. Domy uboższej szlachty pozbawione były blichtru i wykwintności, a w kuchennych wnętrzach często gościły najprostsze drewniane meble, niekiedy tylko lekko pobielone dla zachowania estetyki i wyniesienia się ponad chłopskie chaty. Stąd i kuchenne dekoracje intensywnie podkreślają ten związek, a motywem, który w nich dominuje jest lawenda. Prowansja od niepamiętnych czasów jest królestwem lawendy, która uprawiana w tym regionie pokrywa swoim intensywnym fioletem przestrzenie pól. Fototapeta z lawendą to bardzo wyraźnie odniesienie do stylu prowansalskiego, dlatego doskonale sprawdzi się w kuchennych aranżacjach.

naklejka z wróbelkami

Ptaki, ptaki, ptaki… i koty

Obok lawendy matka natura gości na kuchennych dekoracjach w osobie różnych przedstawicieli fauny, wśród których dominują ptaki. Trudno przecież wyobrazić sobie sielski, wiejski zakątek i spotkanie w ogrodzie na herbacie w otoczeniu aromatów kwiatowych, ale bez ptasiego śpiewu. Gdy zastanawiamy się, jak ozdobić kuchnię w stylu prowansalskim powinniśmy sięgać po ptasie motywy w naklejkach i obrazach zaprezentowane na https://dekochatka.pl/prowansalski-czar /. Ptaki mogą być jedynie symbolicznymi gośćmi, pojawiając się na ścianach, jako element większej kompozycji – drzewa, gałęzi, krzewu czy malowanego drewnianego płotu. Zawsze są jednak symbolem refleksyjnego śpiewu, który rozlega się w przedwieczornym powietrzu sprzyjając wspólnym ogrodowym spotkaniom. Ptakom towarzysza też koty domowe, równie intensywnie nawiązujące do tematyki ciepłego, rodzinnego domu.

ozdoby z krajobrazem

Urok dawnej wsi

Nie można mówić o stylu prowansalskim bez elementów, które w wyraźny sposób nawiązują do środowiska wiejskiego. Pomimo pewnej egzotyki, z jaką kojarzy nam się ten styl w rzeczywistości jest on specyficznym powieleniem naszego rodzimego stylu rustykalnego z tym, że można w nim dostrzec nutę szlacheckiej elegancji. W Prowansji rosną inne drzewa, kwitną inne kwiaty, ale wiejski dom pozostaje wiejskim domem, a drewniany płot drewnianym potem i właśnie takie detale są idealnym uzupełnieniem kuchennej stylizacji. Wśród dekoracji, które doskonale ozdobią kuchnię prowansalską będą fototapety z drewnianymi płotami, obrazy z wiejską chatą i ukwieconą łąką czy krajobrazy wiejskie, w których grusze na miedzy zastępują wyniosłe cyprysy. Element wykwintności wprowadzają kompozycje z różami i ręcznie kaligrafowane liściki zdobione suszoną lawendą.

Szukasz dekoracji do kuchni? Sprawdź ofertę w naszych sklepach:

Darmowa dostawa

dla zamówień powyżej 500 zł

Darmowe próbki materiałów

Sprawdź fakturę, grubość i nasycenie koloru

Polska firma

Polskie produkty, polska gwarancja

100% personalizacji

Każdy produkt dopasujemy wymiarem i kolorem