Kolor różowy od niepamiętnych czasów przypisywany jest kobietom i to nie wszystkim, ale tym o bardzo wrażliwej naturze, słodkim i delikatnym, romantycznym. Trudno powiedzieć, skąd wzięło się takie zaszeregowanie, bowiem różowy bywa bardzo bliski brązom i świetnie się z nimi komponuje, a to już jest barwa wybitnie męska. Przypisanie różu kobietom wynika zapewne z tradycji, bowiem już od urodzenia dziecka kupuje się różowe ubranka dziewczynkom i dekoruje łóżeczka różowymi tkaninami, podczas gdy chłopcom dedykowany jest zwykle kolor niebieski. Warto też wspomnieć, że kolor ten swoją nazwę zawdzięcza różom, a te nie są wyłącznie różowe, lecz cechują się ogromnym zróżnicowaniem odcieni wprowadzając zamieszanie do tej gamy barwnej. Rozmaitość różów oraz ich różnorodność sprawia, że wykorzystane we wnętrzach nie zawsze stworzą typowo kobiecą aranżację.
Słodkie, cukierkowe odcienie dla dziewczynek
Klasyczny kolor różowy, jaki zobaczymy w naszej wyobraźni z pewnością będzie intensywnym i bardzo słodkim odcieniem, który nasuwa skojarzenia z wyjątkowo aromatycznymi cukierkami, albo z wielkimi kokardami we włosach małej dziewczynki. To kolor, który broni się jedynie w dziecięcych wnętrza, gdzie do towarzystwa ma jeszcze wiele kalejdoskopowo barwnych dekoracji. Różowe zamki, księżniczki, różowe koniki i samochody są standardowym elementem takich wnętrz i nie razi za bardzo nawet ich dyskretne przeładowanie. Oczywiście nadmiar koloru może drażnić i rozpraszać, a w ciemniejszych wersjach nawet zbyt mocno pobudzać, dlatego warto złamać go dodatkiem niebieskiego, zieleni lub innych dziecięcych kolorów.
Pastelowy róż dla romantyczki
Znacznie bardziej „dorosłe są jasne, pastelowe odcienie różu, ocierające się niemalże o biel i jedynie dyskretnie zaakcentowane w pomieszczeniu. Taki odcień jest doskonałym partnerem dla bieli, która dodatkowo rozmywa go jeszcze i sprawia, że staje się subtelniejszy. To wybitny kolor romantyczek, panien młodych idących do ślubu w śnieżnobiałej sukni z bukietem pastelowych róż owiniętych woalem. Blade odcienie koloru różowego są typowe dla stylizacji shabby chic i francuskich, w których nie tylko kolory odgrywają ważną rolę, ale i subtelne kobiece dodatki oraz wszechobecny różany motyw. Wiele takich dekoracji można znaleźć w kolekcji na stronie https://dekochatka.pl/sweet/.
Brudny róż w aranżacjach retro
Kolor różowy z specjalnym, lekko przybrudzonym odcieniu jest też częstym elementem wnętrz w Klimcie retro. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w towarzystwie szarości i brązów, przy czym pierwsze jeszcze bardziej go postarzają, a drugie dodają więcej ciepła i domowego klimatu Wnętrza w takich aranżacjach mogą być uniwersalne i świetnie sprawdzą się na przykład w charakterze stylowego salonu dla wszystkich domowników bez względu na płeć. Spore znaczenie ma tu proporcja pomiędzy szarością i różem oraz pozostałe elementy wyposażenia. Do takich detali zalicza się chociażby tapicerka kanap – kwiecista w salonie kobiecym lub pasiasta w salonie męskim.
Ciemny róż w towarzystwie czerni do męskich wnętrz
Kolor różowy może też przyjmować odcień bardzo intensywny, graniczący z amarantem, mający w sobie przebłyski fioletu. Taki odcień jest doskonałym dopełnieniem czerni, a w parze z nią tworzy unikalne, przepiękne i zarazem bardzo wyraziste połączenia. Czarno-różowy pokój wymaga jednak dobrego oświetlenia oraz dodatków rozjaśniających, ale jest idealnym zestawieniem na przykład do nowoczesnego męskiego gabinetu. Męski efekt będzie jeszcze bardziej wyrazisty, jeśli aranżację uzupełni dekoracja o tematyce motoryzacyjnej, sportowej czy industrialnej.